Podcast o edukacji seksualnej

O nas

Na pytania odpowiadają:

Agnieszka Stein - skad się biorą dzieci Podcast
Agnieszka Stein
psycholożka
Autorka książek „Dziecko z bliska” i „Dziecko z bliska idzie w świat” oraz „Nowe wychowanie seksualne”. Specjalizuje się w pracy w nurcie rodzicielstwa bliskości.
Anna Moderska
edukatorka
Edukatorka seksualna Towarzystwa Rozwoju Rodziny od blisko 20 lat. W ramach tej działalności pisze, uczy, prowadzi warsztaty i szkolenia, tworzy podcasty i filmy.
Małgorzata Iwanek
psycholożka
psycholożka, seksuolożka oraz certyfikowana edukatorka seksualna.  Należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Twórczyni bloga kulturaseksualna.pl.
Kasia Koczułap
Kasia Koczułap
psycholożka
psycholożka, edukatorka seksualna, aktywistka, popularyzatorka wiedzy o seksualności. W sieci prowadzi projekt edukacyjny „Co z tym seksem?”. Współautorka aplikacji edukacyjnej.
Alicja Długołęcka
psycholożka
Od wielu lat zajmuje się edukacją psychoseksualną i seksualnością kobie. Jest wykładowczynią, prowadzi szkolenia dla specjalistów i młodzieży. Autorka m.in monografii „Edukacja seksualna” oraz „Zwykłej książki o tym, skąd się biorą dzieci”.
Aleksandra Żyłkowska
psycholożka
psychoterapeutka i seksuożka zajmująca się m.in. relacjami, rozwojem psychoseksualnym i zaburzeniami nastroju wśród młodzieży. Prowadzi zajęcia z edukacji seksualnej oraz z rozwoju kompetencji zawodowych w obszarze psychoseksuologii na Uniwwersytecie SWPS.
Karolina Piotrowska
psycholożka
seksuolożka, terapeutka, autorka książek. Jej celem jest odczarowanie tematu seksualności, tak, by cielesność, bliskość i intymność sprawiały radość oraz przynosiły prawdziwą przyjemność.
Aleksandra Plewka
Aleksandra Plewka
psycholożka
psycholożka i seksuolożka. Doświadczenie zdobywała w Poradni Seksuologii i Patologii Współżycia Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie, Instytucie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia.
Marta Zielińska
psycholożka
psycholożka-seksuolożka, nauczycielka WDŻ , edukatorka seksualna z ponad 7-letnim stażem, współzałożycielka Pracowni Psychologiczno-Seksuologicznej SamoMiłość, prowadzi na Instagramie profil @pani_od_wdz, na którym opowiada o edukacji seksualnej oraz swojej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Marta Płonecka
Marta Płonecka
psycholożka
psycholożka, seksuolożka, edukatorka seksualna, psychoterapeutka. Absolwentka Uniwersytetu SWPS. Zaangażowana w działania społeczne w obszarze antydyskryminacji. Na co dzień pracuje z klientami, prowadzi warsztaty i szkolenia. Współzałożycielka grupy Inicjatywa Sekspozytywna.
Patrycja Wonatowska
seksuolożka
seksuolożka, edukatorka seksualna, terapeutka. Prowadzi warsztaty oraz grupy rozwojowe w zakresie seksualności. Współtwórczyni podcastu Seksozoficznie. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności.
magdalena fritz
Magdalena Fritz
psycholożka
psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka oraz twórczyni podcastu Rozmowy o seksie, w którym poznajemy odpowiedzi na pytania dotyczące seksu, zdrowia i związków.
Tosia
psycholożka
psycholożka, edukatorka seksualna i nauczycielka. Prowadzi na profil: WdŻ dla zaawansowanych oraz podcast o tej samej nazwie. Recenzuje książki o tym skąd się biorą dzieci, o dojrzewaniu i inne z tematyki wudeżetowej. Krótko, prosto i zrozumiale przekazuje swoją wiedzę.
Sara Tylka
psycholożka
psycholożka, seksuolożka, edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Na instagramie @psychosekslogicznie dzieli się są swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami. 
Kamila Raczyńska – Chomyn
pedagożka
pedagożka resocjalizacyjna, wolontariuszka w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton. Zajmuje się edukacją seksualną i menstruacyjną, prowadzi fanpage projektu Dobre Ciało i jest założycielką profilu Pani Miesiączka.
Natalia Grubizna
Nat Grubizna
edukatorka
autorka bloga proseksualna.pl, edukatorka seksualna pracująca głównie z osobami dorosłymi, nauczycielka przyjemności. Prowadzi podcast "nat & seks". 
Marlena Jaszczak
psycholożka
psycholożka, seksuolożka i trenerka. Jej życiową misją jest sprawienie, by seks przestał być tematem tabu, a rzetelna edukacja seksualna na dobre zagościła w szkołach. Prowadzi praktykę psychologiczno-seksuologiczną oraz konto na Instagramie w nurcie pozytywnej seksualności - @Intymistka.
Olga Madej
psycholożka
pracowała na stanowisku psycholożki szkolnej oraz nauczała wychowania do życia w rodzinie. Prowadziła warsztaty, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dla nauczycieli, dla rodziców, dla specjalistów z zakresu edukacji seksualnej. Prowadzi konto edukacyjne na instagramie.
Marta Niedźwiecka
Marta Niedźwiecka​
psycholożka
psycholożka, pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach – pracująca z seksualnością, ciałem, emocjami i relacjami intymnymi. Popularyzuje świadomą seksualność. Od 2010 do 2014 współtworzyła projekt edukacji seksualnej Pussy Project / Party. Współautorka bestsellerowej książki „Slow Sex – uwolnij miłość”. Twórczyni podcastu O zmierzchu. ​
produkcja podcastu:
Judyta Kowalczyk
Sebastian Smela

Nie mam dzieci. Nie jestem psycholożką ani edukatorką seksualną. O intymności wciąż się uczę. Dlaczego zatem podcast o edukacji seksualnej? Bo głęboko wierzę w bezpieczną przyszłość. W to, że kolejne pokolenie kobiet nie będzie zmuszone spacerować w październikowe wieczory. Bo wierzę, że dzięki wiedzy przestajemy się bać, wstydzić, zaczynamy odróżniać poglądy od faktów. Że edukacja jest drogą do prawdziwej, trwałej wolności.  

Edukacja seksualna w Polsce pozostawia wciąż wiele do życzenia. Dzieci i młodzież szukają odpowiedzi na swoje pytania w Internecie i wśród rówieśników często powtarzając mity i nieprawdziwe informacje. Próby rozmów z rodzicami w wielu domach kończą się fiaskiem wywołując jedynie poczucie zażenowania i wstyd. Mam nadzieję, że ten podcast to zmieni. Da rodzicom, babciom, dziadkom, ciociom, wujkom, nauczycielom i opiekunom narzędzie, dzięki którym będą mogli rozmawiać ze swoimi podopiecznymi o seksie szczerze, bez skrępowania, przekazując im rzetelne informacje. 

W tym podcaście poznacie odpowiedzi na ponad 300 prawdziwych pytań zadawanych przez dzieci i nastolatków. Pytań, które usłyszeli rodzice; które przeczytałam na grupach internetowych dla nastolatków; które nasze pokolenie chciało zadać, ale nie miało komu. Dowiecie się też jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu, menstruacji, seksie, relacjach. Jak w bezpiecznych warunkach dać im najcenniejszą rzecz – wiedzę. 

Na te pytania odpowiadają psycholożki i edukatorki seksualne. Kobiety o ogromnej wiedzy i doświadczeniu.  

Dlaczego edukacja seksualna dla dzieci i młodzieży jest tak ważna?

Po pierwsze, dlatego że dzięki niej przestajemy się bać i wstydzić procesów, które naturalnie zachodzą w naszych życiach i ciałach. Kiedy dziecko/nastolatek je zna i rozumie wie czego się spodziewać i jak się zachować. Uczy się stawiać swoje granice, umie prosić o pomoc i alarmuje gdy ktoś próbuje te granice przekroczyć. Dając swojemu dziecku wiedzę, dajecie mu też bezpieczeństwo, chronicie przed przemocą i nadużyciami.

Edukacja seksualna pomaga dzieciom i młodzieży rozwijać pozytywną relację ze swoim ciałem. Pokazuje, że jesteśmy różni, a nie dziwni. Uczy bycia uważnym na potrzeby ciała, pomaga dostrzegać zmiany – nie tylko rozwojowe, ale też chorobowe, dlatego jest tak istotna w profilaktyce zdrowia. 

Edukacja seksualna uczy nas również o relacjach między ludźmi, pokazuje pozytywne wzorce, pomaga nazywać uczucia. Uczy akceptacji i rozumienia. Pomaga tworzyć dobre, szczęśliwe trwałe związki oparte na miłości i szacunku. Wspiera komunikację i daje wiedzę, gdzie szukać pomocy. Edukacja chroni dzieci i młodzież, a w konsekwencji dorosłych którymi się staną, przed przemocą. 

Edukacja zmienia społeczeństwa. Zaczynamy odróżniać fakty od poglądów, przekonań i dogmatów. Możemy podejmować własne, świadome decyzje. Edukacja seksualna niesie ze sobą spadek liczby ciąż wśród nastolatek, mniej chorób przenoszonych drogą płciową, mniej zakażeń wirusem HIV, zmniejszenie skali homofobii i motywowanej nią przemocy i mniej przestępstw seksualnych. Pomaga pozbyć się wstydu, daje odwagę i niepodważalne argumenty. I mam nadzieję, że uchroni kolejne pokolenia przed koniecznością walki o prawa reprodukcyjne, koniecznością walki o własne ciała.

Edukacja seksualna prowadzona przez rodziców w codziennych, zwykłych sytuacjach buduje jeszcze jedną rzecz o bezcennej wartości – zaufanie, a ono jest jednym z fundamentów silnej relacji. Daje dzieciom poczucie zaopiekowania, bezpieczeństwa, zapewnia że można liczyć na rodziców w każdej sytuacji i że nie ma pytań, których nie można zadać. Gorąco trzymam kciuki, aby takie wzajemne zaufanie towarzyszyło Wam przez całe życie!

Przyznaję, że podcast ten powstał z poczucia bezsilności, wściekłości, z łez, ze strachu. Ale te negatywne uczucia były iskrą, która rozpaliła coś wspaniałego. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

Podcast dedykujemy „naszym” dzieciakom: Aleksowi, Maksowi, Ewie, Ninie, Klarze, Emi, małej W, Julii, Frankowi, Mareczkowi, Oli, Lei, Mani, Misi, Gabi. Dobrego słuchania!

partnerzy projektu: